Teknoloji

Bilindiği üzere formda olmak ve sağlıklı yaşamak sadece dengeli beslenmeyle değil aynı zamanda da aktif bir yaşam tarzı ile mümkündür. Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun dediği gibi “Sporsuz diyet, diyetsiz spor olmaz” [1]. Formda kalmanın ve zayıflamanın çok basit bir felsefesi vardır: harcadığınız kalori miktarı aldığınızdan fazla olmalıdır. Spor ile diyeti birleştiren ve bunu yaşam tarzı olarak benimseten programların daha başarılı olduğu bir gerçek. Sabahları yürüyüşe çıkmak, otobüsten bir durak önce inip eve yürümek v.b. aktiviteler kilo verme hedefine yardımcı unsurlar. Bunun yanında klo verme hedefi olan kişiyi disipline etmek için diyet programlarının kayıt altına alınması, gün boyunca tüketilen besinlerin toplam kalorisinin hesaplanıp hedeflenen kalori miktarı ile karşılaştırılması diyetisyenler tarafından yaygın kullanılan bir yöntem. Ancak gün boyunca işte, yolda, alışverişte ya da akşam yürüyüşünde ne kadar kalori yakıldığının hesaplanması gerekli olsa da çok kolay değil. Alınan kalori miktarını görece daha doğru hesaplayabilirken harcanan kalori miktarını hesaplayamamak hedeflerinize ulaşma konusunda önemli bir engel. 
Bunun bilinci ile sizin için yeni ve yenilikçi bir ürün geliştirdik. Diyet programınızı daha bilinçli uygulayabilmek için  harcadığınız kaloriyi de artık Formetre aktivite gözlemcisi ile kolayca öğrenebilirsiniz. Formetreyi ister cebinize atın, ister kıyafetinize tutturun ister bileğinize takın. Sizin için attığınız adım sayısını, yürüyüş süresini, yürüyüş mesafesini, yaktığınız kaloriyi hesaplar.
Formetre’nin içinde 3 boyutlu ivme ölçer sensörü bulunur. 3 boyutlu ivme ölçer sensörü 360 derece hassasiyeti olan ve ivmelenme kuvvetlerini ölçebilen elektromekanik bir sensördür.  3 boyulu ivme ölçer  sensörü sadece yer çekimi gibi statik kuvvetleri değil hareket ve titreşim gibi kuvvetleri de algılayabilen, göz kırpması gibi gözle görünemeyen hızlı hareketleri algılayabilecek kadar hassas bir sensördür. Bu sensörü Formetre’nin içinde kullanarak kullanıcının attığı adım sayısını, yüyüş hızını, yürüdüğü mesafeyi, yürüyüş süresini ve yoğunluğunu algılayabiliyoruz. Formetreyi diğerlerinden farkli kılan şey, 3 boyutlu ivme ölçer sensöründen aldığımız bütün verilerden yakılan kalori miktarını bulduğumuz kalori hesaplama algoritmamızdır. Kalori hesaplama algoritmamız, yıllardır akademi ve sanayide yapılan uluslararası araştırmaların patentlerin takibi [2] [3] [4] [5] [6], analizi ve geliştirilmesiyle ortaya çıkmıştır, iyileştirme çalıştırmalarımız sürekli olarak devam etmektedir.

Formda kalmak ve sağlıklı olmak için uykunun da önemi yadsınamaz. Düzenli ve kaliteli uyku bizi sadece zinde ve enerjik kılmaz ayrıca uyku kalitesi ile alınan kalorinin vücut tarafından işlenmesi ve yakılması, beslenme alışkanlıkları arasında karmaşık bir ilişki vardır [7] [8]. Düzenli ve kaliteli uyku diyet ve spor programınızı sorunsuz şekilde uygulamanızı sağlar. Formetre 3 boyutlu ivme ölçer sensörü sayesinde uyku kalitenizi ölçer ve daha kaliteli uyku için sizi yönlendirir.

 
Formetre’nin sağladığı en önemli yeniliklerden bir tanesi de aktivite ölçeriniz tarafından kaydedilen bilgilerin kolayca oluşturabileceğiniz Formetre.com hesabına (ya da mobil uygulamaya) zahmetsizce aktarılmasıdır. Bu sayede kontrol paneli üzerinden (ya da mobil uygulamayla) herhangi bir günde ne kadar kalori harcadığınızı ve ne kadar kalori aldığınızı hem siz hem de dilerseniz sizin için özel olarak atadığımız diyetisyeniniz izleyebilecek ve kilo verme süreciniz kolayca yönlendirilecektir.
 
[1] P. D. O. Müftüoğlu, «www.hurriyet.com.tr,» 22 Temmuz 2011. [Çevrimiçi]. Available: http://www.hurriyet.com.tr/magazin/yazarlar/18310190.asp?yazarid=95&gid=61.
[2] G. A. H. Y. B. W. K. R. Bonomi A. G., «Detection of type, duration, and intensity of physical activities using an accelerometer,» Medicine & Science in Sports & Exercise, cilt 41, no. 9, pp. 1770-1777, 09 2009.
[3] S. B. Servais ve J. G. Webster, «Estimating Human Energy Expenditure Using An Accelerometer Device,» Journal of Clinical Engineering, cilt 9, no. 2, pp. 159-170, 1984.
[4] P. W. M. S. F. X. P.-S. C. N. B. Kuan Zhang Ph.D., «Measurement of Human Daily Physical Activity,» Obesity Research, cilt 11, no. 1, pp. 33-40, 2003.
[5] S. J. R. C. F. P. Pober DM, «Development of novel techniques to classify physical activity mode using accelerometers,» Medicine & Science in Sports & Exercise, cilt 38, no. 9, pp. 1626-1634, 2006.
[6] P. G. G. A. W. K. Bonomi AG, «Improving assessment of daily energy expenditure by identifying types of physical activity with a single accelerometer,» Journal of Applied Physiology, cilt 107, no. 3, pp. 655-661, 2009.
[7] A. V. Nedeltcheva, J. M. Kilkus, R. Jacqueline Imperial, D. A. Schoeller ve and Plamen D. Penev, «Insufficient Sleep Undermines Dietary Efforts to Reduce Adiposity,» Annals of Internal Medicine, cilt 153, no. 7, pp. 435-441, 2010.
[8] M. J. Breus, «http://www.psychologytoday.com/,» 4 Mart 2013. [Çevrimiçi]. Available: http://www.psychologytoday.com/blog/sleep-newzzz/201303/less-sleep-means-more-calories.